11 Mayıs 2013 Saat 13.00’te “Kent Kültürü ve Kamu Bilinci” paneli

Kent Sempozyumuna doğru yapılan etkinlikler çerçevesinde Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde 11 Mayıs 2013 tarihinde saat 13.00’te yapılacak olan “Kent Kültürü ve Kamu Bilinci” paneli afişi ektedir.

kent kulturu

Kentlerimizde eşitsizliğin giderek arttığı, evlerimizin, meydanlarımızın, derelerimizin, ormanlarımızın birer yaşam alanı olmaktan çıkartılarak piyasalaştırıldığı bir dönemden geçiyoruz. Hepimizin ortak değeri olan kamusal alanların planlama süreçleri ile birer rant yaratma ve paylaşma aracına dönüştüğü, kamusal hizmetlere erişimde müşteri odaklı bir anlayışın benimsendiği ve özellikle kentsel dönüşüm adı altında toplumun büyük bir kesiminin başta barınma olmak üzere eğitim, sağlık, kültür vb. temel haklarından yoksun bırakıldığı bir kentleşme süreci ile karşı karşıyayız. Özellikle İstanbul; Galataport, Haydarpaşaport, 3. Köprü, 3. Havalimanı, Taksim Projesi, lüks konut projeleri, AVM’ler, finans merkezleri, Kanal İstanbul gibi uygulamalarla küresel sermayenin istekleri doğrultusunda yeninden biçimlendirilmek isteniyor.

İşte biz bu konuda itiraz edenler, “Kentimize, Ülkemize Sahip Çıkalım!” diyenler yan yana gelmek ve bu süreci tersine çevirmek zorundayız. Zira kentimizin, kentte yaşayan bizlerin, çocuklarımızın geleceği tehlikededir.

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu ve Odalarımızın İstanbul’daki Şubeleri olarak; kente ve kent yaşamına dair sorunları ortaya koymak, çözümlerle ilgili politikalar oluşturmak amacıyla paneller, yayınlar, sempozyumlar düzenlemekteyiz.

Bu çerçevede 11 Mayıs 2013 tarihinde saat 13.00’te Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezinde “Kent Kültürü ve Kamu Bilinci” Paneli yapılacaktır. Katılımınızı bekler, çalışmalarımıza vereceğiniz destek ve katılımla büyüyen örgütlü sürecimizin başarıya ulaşacağına inancımızı bildiririz.

Kaynak : TMMOB İstanbul İKKCiter ce billet
oui (2013, 10 mai). 11 Mayıs 2013 Saat 13.00’te “Kent Kültürü ve Kamu Bilinci” paneli. Observatoire Urbain d'Istanbul. Consulté le 25 juin 2024, à l’adresse https://doi.org/10.58079/slwx

Vous aimerez aussi...

Laisser un commentaire

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *

Ce site utilise Akismet pour réduire les indésirables. En savoir plus sur comment les données de vos commentaires sont utilisées.

Rechercher dans OpenEdition Search

Vous allez être redirigé vers OpenEdition Search