“Kamel Dekhli: Depreme Tanıklıklar Sergisi” Açılış Daveti: Kocaeli Kültür Derneği 30 Ağustos açılış

DEPREME TANIKLIKLAR

Bir depremi, bir şoku, bir an’ı ne anlatabilir? Geçmiş zamanın peşinde koşan biri, şimdinin dilinde ne söyleyebilir? Varlığını yokluktan alan bir tanıklık nasıl düşünülebilir? Her şeyi birbirine indirgeyen düşünce neyi gerçek kılabilir?..

Fransız karikatürist Daumier on dokuzuncu yüzyılda memleketinin haleti ruhiyesini çizmeye kalkıştığında, sadece çağına değil, aynı zamanda tarihe notlar düşer. Bugün Daumier’in çizgileri halen izlenmekte ve gerçekliğin en açık anlatısı olarak Fransız kültür hayatında kabul görmektedir. Kamel Dekhli’nin çizgileri de yurttaşı Daumier’in tutumunu teyit edercesine 17 Ağustos Kocaeli Depremi ile ilgili oldukça reel bir anlatı sunmaktadır. Dekhli’nin çizgilerinde sadece insanların dramlarına ve trajedilerine yer verilmiyor, aynı zamanda insanların korku ve umuda sıkışmış yaşamları da ortaya konuyor. Dekhli, yaşam alanlarının yıkımını ve yokluğunu değil, aynı zamanda bu yaşam alanlarının varlığı ile yokluğu arasındaki duvarın inceliğini de gösteriyor. Bir yandan çadırkent insanlarının, sıra sıra çadır düzineleri içinde umuda nasıl yöneldiklerini diğer yandan bitmeyen efkarlanmalarından nasıl bir melankoli ürettiklerini anlatıyor. Çünkü Dekhli’nin çizgisinde yarının ne olacağı ya da dünün ne olmadığı inanılmaz açıklık kazanıyor.

Dekhli’nin kurduğu anlatılarda deprem hafızasının ve hatırasının ışığı izleyiciye çarpıyor. Bu ışık, sözcükleri olduğu kadar görüntüleri de mıhlandığı yerden söküyor. İzleyici yerlerinden edilmiş bu sözcüklerden ve görüntülerden yeniden hatırlamanın ve hafızasını onarmanın tadını çıkarıyor: Karanlık ve soğuk geceler; acımasızca talan edilmiş bağlar; seyyar hastanelerde yabancı doktorlarla ilk karşılaşmalar; cesetlerle dolu hastaneler; hükümetin her şeyi yaptık retoriği; misyonerler ve yabancı bağışlarının iç edilmesi; gündelik hayatın sınırlarının değişmesi; yıkıntılar, yakıntılar ama illa ki bir alışkanlık olarak umut…

30 Ağustos Perşembe saat 19:00’da Kafe Kedi’de.

Kocaeli Kültür Kolektifi Derneği —

 Citer ce billet
oui (2012, 31 août). “Kamel Dekhli: Depreme Tanıklıklar Sergisi” Açılış Daveti: Kocaeli Kültür Derneği 30 Ağustos açılış. Observatoire Urbain d'Istanbul. Consulté le 25 juin 2024, à l’adresse https://doi.org/10.58079/slvm

Vous aimerez aussi...

Laisser un commentaire

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *

Ce site utilise Akismet pour réduire les indésirables. En savoir plus sur comment les données de vos commentaires sont utilisées.

Rechercher dans OpenEdition Search

Vous allez être redirigé vers OpenEdition Search