“Haliç’in yeni köprüsüne UNESCO’dan denetim” – Hürriyet

Kaynak : Hürriyet

UNESCO’dan bir heyet, İstanbul’un Dünya Kültür Mirası Listesi’nden çıkarılmasına neden olacağı iddia edilen Haliç Metro Köprüsü’nü inceledi. UNESCO Dünya Miras Komitesi St. Petersburg’da Haziran’da düzenlediği oturumda, izleme listesinde olan İstanbul’da araştırma yapma kararı almıştı.

UNESCO ve ICOMOS (Anıtlar ve Sitler Uluslararası Konseyi) heyetleri 19 Kasım’da İstanbul’a geldi. Haliç Metro Geçiş Köprüsü, Ahşap Evlerin Korunumu, Kentsel Yenileme Kanunu ve Avrasya Karayolu Geçişi, bakanlıklar, belediyeler ve sivil toplum kuruluşlarının katıldığı toplantılarda ele alındı. Toplantılar zaman zaman sert tartışmalara sahne oldu.

Sempozyumda ele alınsın

UNESCO Dünya Miras Merkezi Temsilcisi Junaid Sorosh Wali, projeyle ilgili değerlendirmeyi bağımsız uzmanların raporlarına dayanarak 2011’de açıkladıklarını belirterek, konuyu uluslararası bir sempozyumda ele alınmasını tavsiye etti. ICOMOS Temsilcisi Paul Drury ise, ”Önce planlar yapılır sonra ona uygun projeler geliştirilir. Ama siz projeleri öyle kapsamlı hazırlıyorsunuz ki planları bunlara göre geliştiriyorsunuz” diyerek eleştiride bulundu. ICOMOS Türkiye temsilcileri, projeyle ilgili yeterli bilgiye sahip olamadıkları, projenin gizlendiğini söyledi.” […]

Kaynak : Hürriyet
Yazar : Fatma Aksu Citer ce billet
oui (2012, 29 novembre). “Haliç’in yeni köprüsüne UNESCO’dan denetim” – Hürriyet. Observatoire Urbain d'Istanbul. Consulté le 1 mars 2024, à l’adresse https://doi.org/10.58079/slw3

Vous aimerez aussi...

Laisser un commentaire

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *

Ce site utilise Akismet pour réduire les indésirables. En savoir plus sur comment les données de vos commentaires sont utilisées.

Rechercher dans OpenEdition Search

Vous allez être redirigé vers OpenEdition Search