Appel à soutien pour la campagne médiatique mené par le collectif « İstanbul Kent Savunması » (La Défense urbaine d’Istanbul) à l’approche de l’anniversaire du séisme du 17 août 1999 : « Nereye sığınacak bu insanlar ? » (Où ces gens vont-ils se réfugier ?)

17 ağustos

 

İstanbul Kent Savunması olarak 17 Ağustos’un yıldönümüne girerken bir sosyal medya kampanyası yapıyoruz! Tüm bileşenlerimizi, destekçilerimizi bu kampanyaya destek olmaya çağırıyoruz! 

NEREYE SIĞINACAK BU İNSANLAR?

17 Ağustos 1999 depremi sonrası Afet Koordinasyon Kurulu tarafından 1999-2003 yılları arasında İstanbul’da olası bir deprem durumu sonrasında afet toplanma alanı olarak 470 yer belirlenmişti.  Ancak bu 470 yerin 300’ü alışveriş merkezine ve gökdelenlere dönüştürüldü! 

İşte  Dönüşen Alanlardan Bazı Örnekler:

•Ali Sami Yen Stadyumu, Mecidiyeköy bölgesinde insanların toplanma yeri olarak belirlenmişti. Ancak şimdi yerinde Torunlar GYO tarafından yapılan Torun Center yükseliyor.

•Bilgili Holding tarafından yapılan One Ortaköy lüks konut projesinin yükseldiği alan, mülkiyeti kamuya ait 25 bin metrekarelik ve 185 çadır kapasitelik bir toplanma alanıydı.

•Kadıköy Bostancı’da 180 çadır kapasiteli afet toplanma alanı olarak belirlenen yerde Pragon Residence bulunmakta.

•Kartal’da Rings İstanbul Konut ve AVM projesinin yükseldiği alan, mülkiyeti Samandıra Belediyesi’ne ait ve 441 çadırın kurulabileceği bir afet toplanma alanı olarak belirlenmişti. İronik bir şekilde, bu alanda, 20 Mayıs 2009’da  Başbakan Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla Kızılay Afet Tatbikatı yapılmıştı.

•Kadıköy’deki en önemli afet toplanma alanlarından olan ve mahalle halkı tarafından Moda Bostanı olarak ilan edilen alan daha bu hafta İBB ekipleri tarafından otopark yapılmak istenmişti ancak mahalle halkının direnişi üzerine Moda Bostanı kurtarıldı.

•Taksim Direnişi’nin simgesi haline gelen Gezi Parkı da, büyük bir kısmı betonlaşmış Beyoğlu-Şişli bölgesindeki en önemli afet toplanma alanlarından biriydi. Topçu Kışlası adı altında üzerine AVM yapılmak istenmişti.

•Bu yapılaşmaya açılan alanlar dışındaki Acil Eylem Planı başlığında boş alan olarak tutulacağı bilgisi verilen ancak daha sonra yapılaşmaya açılan alanlar:  Anthill (Şişli), Starcity Outlet Center (Bahçelievler), Zaman Gazetesi (Bahçelievler), Ağaoğlu MyCity (Bahçelievler), Meydan AVM (Bahçelievler), Sahilpark Veliefendi (Zeytinburnu), Onaltı Dokuz (Zeytinburnu), Ora AVM (Bayrampaşa), Forum İstanbul (Zeytinburnu), Kiptaş Ünalan Evleri (Üsküdar), Kiptaş Tuzla 2-3 Etap Konutları (Tuzla), DAP Royal Center (Maltepe), TOKİ Avrupa Konutları (GOP), Kemalpark evleri (Esenler), Çınar Olimpia Park Sitesi (Bağcılar), Ataköy Konakları (Bakırköy), Capacity AVM (Bakırköy), Selenium Plaza (Beşiktaş), Ortaköy Ermeni Vakfı Arazisi (Beşiktaş)

Şimdi, başlıkta sorduğumuzu tekrar ediyoruz: Nereye sığınacak bu insanlar? Biz nereye sığınacağız?

Hükümete, Valilik’e Büyükşehir Belediyesi’ne soruyoruz!

Nüfusu gayrı resmi rakamlara gore 20 milyona yaklaşan İstanbul gibi bir metropolde olası bir deprem durumunda, sadece sokakta kalacak insanların geçici olarak kullanabileceği boş alanlar kriteri üzerinden bile değerlendirdiğimizde, oldukça az ilan edilen boş alan olmasına ragmen bu boş alanların çeşitli biçimlerde sermaye gruplarına verilmesini ve bu grupların da bu alanları istedikleri gibi ticari olarak dönüştürmelerini nasıl açıklayacaksınız?

Üstelik 6306 sayılı afet yasası kapsamında İstanbul’un onlarca  mahallesini, bölgesini ( ki buna mezarlıklar dahil!) hiçbir bilimsel gerekçeye dayandırmadan riskli alan ilan ederek buralara rant uğruna el koymanın bahanesini deprem gibi bir doğal afeti kullanarak yaratmanın yüzsüzlüğü, riyakarlığı ve yalancılığı hala üstünüzdeyken boş alanların sermayeye devredilmesine ne cevap vereceksiniz?

Biz, İstanbul Kent Savunması olarak, hükümetin afet yönetimi konusundaki bu ciddiyetsizliğini teşhir etmeye ve 17 Ağustosta yitirdiğimiz canlarımızın huzurunda, yaşanacak depremlerin büyük kayıplara yol açmaması için bu işin takipçisi olmaya devam edeceğiz. Bu nedenle 17 Ağustosun yıldönümünde 16 Ağustos Cumartesi gün boyunca#nereyesığınacağız hastagiyle bir sosyal medya kampanyası başlatıyoruz! Aynı gün saat 21:00’da da bu hastage yükleniyoruz! Bu kampanya bağlamında İstanbul Kent Savunması olarak afet toplanma alanlarımızın nelere dönüştüğünü paylaşmanızı bekliyoruz!

 İSTANBUL KENT SAVUNMASI

https://tr-tr.facebook.com/IstanbulKentSavunmasi

https://twitter.com/KentSavunmasi

 

 Citer ce billet
Elif Aksaz (2014, 15 août). Appel à soutien pour la campagne médiatique mené par le collectif « İstanbul Kent Savunması » (La Défense urbaine d’Istanbul) à l’approche de l’anniversaire du séisme du 17 août 1999 : « Nereye sığınacak bu insanlar ? » (Où ces gens vont-ils se réfugier ?). Observatoire Urbain d'Istanbul. Consulté le 5 mars 2024, à l’adresse https://doi.org/10.58079/slzp

Vous aimerez aussi...

Laisser un commentaire

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *

Ce site utilise Akismet pour réduire les indésirables. En savoir plus sur comment les données de vos commentaires sont utilisées.

Rechercher dans OpenEdition Search

Vous allez être redirigé vers OpenEdition Search