La Défense des Forêts du Nord

Une nouvelle fois, l’association “Défense des forêts du nord” (Küzey Ormanları savunması) se mobilise pour la défense de l’environnement et des droits des citoyens. L’opposition aux aménagements suscités par les mégaprojets du troisième pont et du troisième aéroport se poursuit alors que le village de Ağaçlı (proximité de la mer noir, côté européen d’Istanbul) se voit menacé par l’ouverture d’une nouvelle carrière de pierre. Les mesures d’expropriations et les atteintes à l’environnement naturel sont dénoncées comme inacceptables.

L’observatoire urbain d’Istanbul souhaite relayer les informations transmises par l’association :

http://www.kuzeyormanlari.org/wp-content/uploads/2016/06/Ağaçlı_bülten_11_06_16.pdf

Kuzey Ormanları Savunması’nın ilgili bülteninde ayrıntılandığı üzere, bir zamanların sessiz sakin cennet; mandası, kumulu, plajı ile ünlü Ağaçlı, İstanbullular için de kentin gürültüsünden ve hava kirliliğinden bir kaçış bölgesi, nefes alanı olagelmiştir.
 
Ancak, mega projelerin devreye girmesiyle Ağaçlı’nın katlanan dertlerine şimdi de yeni taş ocakları eklendi: 
 
‘Önce köylüye arazisi ve evleri için acele kamulaştırma kağıtları geldi. Ardından 3.Havalimanı ve 3.Köprü projeleri için başlayan çalışmalar köyün yollarını mahvetti, üstüne Ağaçlı’nın kumullarından kaçak kum çekilmeye başlandı. Yukarı Ağaçlı’da köyün yanı başına patlayıcı madde deposu yapıldı. Şimdi de Ağaçlı köyünün ormanlık alanlarına yeni kum taşı ocakları açılmak isteniyor.”
 
Kısaca, bir cennet, bir yaşam alanı, şimdi de katil projelerin ihtiyaçları için hammadde sağlayıcı depoya dönüştürülmek isteniyor. 
Yaşam hakkı, sağlıklı çevre hakkı ve ilgili tüm haklar rafa kalktı. 
 
Kuzey Ormanları Savunması taş ocaklarına karşı bölge halkının sağlıklı çevrede yaşama hakkı için mahkemeye gitti. Ağaçlı’nın bitmeyen dertlerine bu kez de astronomik, hukuka ve adalete erişimi engelleyici 8,400 TL  bilirkişi ücreti geldi. 15 gün içinde yatırılması gerek, kronometre tik taklıyor!
 
Kuzey Ormanları’nın yok edilişine giden süreçte Ağaçlı da bir cephe.Eğer Ağaçlı kaybedilirse sıra diğerlerine ve İstanbul’a gelecek; nefes alanlarımız, kentin oksijen depoları birer ikişer elimizden alındığında geride İstanbul’dan da birşey kalmayacak.
 
Ağaçlı için/ İstanbul için dayanışma vakti :kuzeyormanlari@gmail.com

OpenEdition vous propose de citer ce billet de la manière suivante :
julien boucly (17 juin 2016). La Défense des Forêts du Nord. Observatoire Urbain d'Istanbul. Consulté le 22 juillet 2024 à l’adresse https://doi.org/10.58079/sm0j


Vous aimerez aussi...

Laisser un commentaire

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *

Ce site utilise Akismet pour réduire les indésirables. En savoir plus sur comment les données de vos commentaires sont utilisées.

Rechercher dans OpenEdition Search

Vous allez être redirigé vers OpenEdition Search